Matematyka
Kreska00
2017-06-23 19:53:19
(10 Pkt i Naj :) ) Układy Równań: Filiżanka z podstawką kosztuje razem 38 zł. Filiżanka jest o 8 zł droższa od podstawki. Ile kosztuje filiżanka a ile podstawka?
Odpowiedź
kaja2405
2017-06-23 23:14:20

x - cena filiżanki y - cena podstawki [latex] left { {{x+y=38} atop {x=y+8}} ight.\\ left { {{y+8+y=38} atop {x=y+8}} ight.\\ left { {2y=38-8} atop {x=y+8}} ight.\\ left { {{2y=30 /:2} atop {x=y+8}} ight.\\ left { {{y=15} atop {x=y+8}} ight. \\ left { {{y=15} atop {x=15+8}} ight.\\ left { {{y=15} atop {x=23}} ight. [/latex] Odp. Filiżanka kosztuje 23 zł, a podstawka kosztuje 15 zł.

KOMBIK282882
2017-06-23 23:15:35

x - cena filiżanki y - cena podstawki x+y=38 x=y+8 metoda podstawiania y+8+y=38 2y=38-8 2y=30   /:2 y=15 x=15+8=23 spr. 15+23=38 odp. Filiżanka kosztuje 23 złote a podstawka 15 złoty.

Dodaj swoją odpowiedź